close
تبلیغات در اینترنت
مقاله 1: آیندهی مشترک برای کامپیوتر وتلفن همراه
منوی اصلی
ورود اعضا

    ورود به سایت

    نام کاربری:
    رمز عبور :
آرشیو وبلاگ

اگر بخواهیم دورنمایی را برای آینده گوشی های تلفن همراه ترسیم کنیم، باید بگوییم دیگر چیزی نمانده که گوشی های تلفن همراه به یک همراه همه کاره مبدل شوند تا بتوانند پاسخگوی طیف وسیعی از نیازهای ۵ میلیارد کاربر تلفن همراه در سطح دنیا باشند و افراد با داشتن آن دیگر نیاز به هیچ فناوری دیگری نداشته باشند.

این روزها دیگر تلفن همراه تنها ابزاری برای برقراری ارتباطات تلفنی نیست بلکه گوشی های امروزی وسیله ای هستند که برقراری ارتباط با دنیای مدرن پیرامون انسان ها را امکان پذیر می سازند و هر گونه محدودیت زمانی و مکانی را برای کاربران از میان برمی دارند.

با توجه به نیازهای انسان های امروزی به کامپیوترهای شخصی قابل حمل، تلاش برای تبدیل گوشی های همراه به کامپیوترهایی در ابعاد کوچک و کارآمد مورد توجه بسیاری از شرکت های تولیدکننده گوشی های تلفن همراه در سطح دنیا قرار گرفته است و به این ترتیب طراحی و ساخت گوشی های هوشمند کم مصرف، افزایش سرعت پردازش اطلاعات و افزایش فضای ذخیره سازی اطلاعات در گوشی های هوشمند آنها را به جایگزین مناسبی برای کامپیوترهای امروزی مبدل کرده است.

● سیر تحولات در دنیای کامپیوتر

با توجه به تحولاتی که این روزها در دنیای گوشی های تلفن همراه و کامپیوترها شاهد آن هستیم، ممکن است این سوال در ذهنتان مطرح شده باشد که بالاخره کامپیوترها تبدیل به گوشی های همراه خواهند شد یا گوشی های همراه به کامپیوتر تبدیل می شوند؟ اوایل سال ۱۹۸۰ (۱۳۶۰) نخستین مینی کامپیوترها به عنوان نسل سوم کامپیوترها متولد شدند. پس از آن کامپیوترهای رومیزی برای اولین بار در فاصله زمانی بین اواخر ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند، اما کاهش ابعاد کامپیوترها به اینجا ختم نشد. کامپیوترهای همراه یا لپ تاپ ها و نوت بوک ها، شبکه های حسگر بی سیم که در واحدهای اتوماسیون یا سیستم های کنترل ترافیک از آنها استفاده می شود به عنوان نسل بعدی کامپیوترها رونمایی شدند. نانوکامپیوترها، DNA کامپیوترها و کامپیوترهای قلمی نیز از آخرین دستاوردهای فناوری ساخت کامپیوترها هستند که شاید بتوان آنها را از کوچک ترین کامپیوترهای امروزی نامید. کامپیوترهای قلمی به عنوان آخرین دستاورد محققان ژاپنی در این زمینه، پیشرفت مهمی در فرآیند کوچک شدن ابعاد کامپیوترها هستند. این کامپیوترها به قدری کوچک هستند که شما می توانید آنها را در جیب خود گذاشته و جابه جا کنید. ویژگی منحصر به فرد این کامپیوترها این است که صفحه نمایشگر و همچنین صفحه کلید کامپیوتر را به طور مجازی و روی سطح صافی که در آنجا مشغول کار کردن هستید در اختیار شما قرار می دهند تا بتوانید به آسانی از امکانات متنوع این کامپیوترها استفاده کنید.

● تب هوشمندی در دنیای گوشی های همراه

اگر در سوی دیگر این جریان دوطرفه سری به تحولات دنیای گوشی های تلفن همراه بزنیم باید بگوییم که استقبال از نسل جدید گوشی های تلفن همراه که ویژگی هوشمند بودن را با خود به یدک می کشند در میان کاربران این فناوری به قدری وسیع بوده است که موجب شگفتی طراحان و سازندگان شده و آنها را بر آن داشته است تا هر روز سیستم های عامل جدیدی را برای این گوشی ها طراحی و روی آنها نصب کنند که از امکانات بیشتری در مقایسه با سیستم های عامل سنتی یا قدیمی برخوردار است. تب این تحولات در دنیای دیجیتال به قدری فراگیر بوده که حتی دنیای سیستم های عامل کامپیوتری را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که فناوری ساخت گوشی های تلفن همراه در بسیاری از زمینه ها از فناوری های مشابهی که در ساخت کامپیوترها از آنها استفاده شده بهره گرفته و در حقیقت دنیای موبایل را می توان نسخه بسیار کوچکی از دنیای کامپیوترها دانست که در ابعادی بسیار کوچک تر طراحی و ساخته شده است. آنچه در اینجا موجب شگفتی می شود، این است که کامپیوترها هر روز کوچک تر و کوچک تر می شوند و در مقابل نسل جدید گوشی ها یا به عبارتی گوشی های همراه هوشمند و تبلت ها بزرگ تر و بزرگ تر می شود و برخلاف این که درگذشته سیستم های عامل گوشی های تلفن همراه براساس ویژگی ها و مشخصات سیستم های عامل کامپیوتری طراحی می شوند امروزه بسیاری از سیستم های عامل کامپیوتری مانند سیستم های عامل جدیدی که روی تبلت ها و لپ تاپ ها نصب می شوند به تقلید از ویژگی ها و مشخصات سیستم های عامل گوشی های همراه طراحی می شوند. بنابراین می توانیم بگوییم که از این پس تحولات دنیای گوشی های تلفن همراه پیرو تحولات دنیای کامپیوتر ها نخواهد بود بلکه این گوشی های تلفن همراه هستند که آینده کامپیوترها را نیز رقم خواهند زد.

● گوشی های همراه جایگزین کامپیوترها !

براساس بررسی های آماری انجام شده این روزها بازار فروش کامپیوترهای رومیزی بشدت با رکود مواجه شده، در حالی که میزان فروش گوشی های همراه روندی صعودی را در پیش گرفته است.

دیگر چیزی نمانده که گوشی های تلفن همراه به یک همراه همه کاره مبدل شوند تا بتوانند پاسخگوی طیف وسیعی از نیازهای ۵ میلیارد کاربر تلفن همراه در سطح دنیا باشند

اریک اشمیت مدیرعامل گوگل بر این باور است با این که میان اندروید به عنوان یک سیستم عامل اختصاصی برای گوشی های تلفن همراه و کروم به عنوان سیستم عامل اختصاصی برای لپ تاپ ها، تفاوت های بارزی به چشم می خورد، اما شباهت های زیادی نیز بین آنها وجود دارد که همین شباهت ها موجب شده است گوشی های هوشمند به عنوان جایگزین مناسبی برای کامپیوترها مورد توجه کاربران قرار گیرند. در حال حاضر برخی از سیستم های عامل طراحی شده روی گوشی های همراه قابلیت نصب روی لپ تاپ ها و کامپیوترهای رومیزی را دارند و با توجه به آنچه می گذرد می توان پیش بینی کرد در آینده ای نزدیک بسیاری از دیگر سیستم های عامل نظیر ویندوز ۸ نیز بتوانند در مسیر مشابهی قدم گذارند. به نظر می رسد ابرهای محاسباتی از جمله عواملی است که نقش بسیار مهمی در تسریع روند شکل گرفته در این زمینه داشته است. در حقیقت ابرهای محاسباتی فناوری جدیدی است که می خواهد زمینه مناسبی را برای ایجاد همگرایی بین سیستم های عامل گوشی های همراه و سیستم های عامل کامپیوتری به وجود آورد. اما این که قرار است کدام ویژگی ها و کاربردهای گوشی های همراه در ساخت نسل جدید کامپیوترها مورد استفاده قرار گیرد موضوعی است که نظراتی مختلف درباره آن ارائه شده است. محدودیت هایی که کاربران حین استفاده از گوشی های تلفن همراه با آنها مواجه می شوند موجب شد تا ویژگی ها و کاربری های جدیدی به گوشی های همراه اضافه شود، نمایشگرهای لمسی، واسطه های کاربری چند لمسی و همچنین سیستم هایی با قابلیت تشخیص صدا از جمله این ویژگی ها هستند که نسل جدید کامپیوترها را تحت تاثیر خود قرار داده اند. در مقابل عده ای دیگر از محققان بر این باورند که تلفن همراه و کامپیوتر، ۲ مقوله کاملا متفاوت هستند. اگرچه آنها پیش بینی می کنند برخی از نوآوری ها در زمینه تجربیات کاربری بتوانند قدم فراتر از دنیای گوشی های تلفن همراه گذارند، اما بی شک نمی توان همان عملیاتی را که روی کامپیوترها قابل اجراست، روی گوشی های همراه نیز به اجرا درآورد.

● آینده از آن کدام فناوری است؟

با توجه به آنچه گفته شد می توان پیش بینی کرد در آینده ای نه چندان دور بتوانید تنها با استفاده از گوشی تلفن همراهتان بسیاری از نیازهای روزمره خود را رفع کرده و دیگر نیازی به استفاده از ابزارهای مختلف در زمان ها و مکان های متفاوت نداشته باشید. البته باید این نکته را خاطر نشان ساخت که برخلاف آنچه به نظر می رسد فناوری های آینده بتوانند تسهیلات بیشتری را در اختیار ما انسان ها قرار دهند. امنیت در فضای فناوری موضوعی است که می تواند از بسیاری جهات نگران کننده باشد بخصوص این که قرار باشد اطلاعاتی محرمانه و شخصی را روی گوشی تلفن همراه تان ذخیره کنید. به نظر شما آیا ممکن است کامپیوترهای شخصی در آینده بسیار متفاوت از آنچه امروزه از آن به عنوان یک کامپیوتر شخصی استفاده می کنیم و حتی فراتر از یک درگاه USB ، یک صفحه کلید و یک نمایشگر باشند. با توجه به روند کنونی می توان گفت در حقیقت نسل بعدی کامپیوترها، سیستم های ذخیره سازی سیاری هستند که تهیه آنها هزینه کمتری دارد و در عین حال در ابعادی کوچک تر ذخیره سازی حجم انبوهی از اطلاعات را امکان پذیر ساخته و می توانند طیف وسیعی از کاربردهای کامپیوترهای امروزی را در یک ابزار کوچک در دسترس کاربران قرار دهند.

منابع:
Issmo / crews/Technology Review
فرانک فراهانی جم
روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir )

صفحات وبلاگ